Magamról

 Azt mondják "az vagy, amit megeszel" és ez a bőrünkre is igaz: azok vagyunk, amit a bőrünkre kenünk, hisz bőrünk a legnagyobb szervünk, szervezetünk első védelmi vonala. Megvéd minket a kiszáradástól, különböző fertőzésektől és káros hatásoktól, ezért arra gondoltam, hogy utánanézek az általunk használt kozmetikumoknak. Megdöbbenve tapasztaltam, hogy mennyi felesleges- és káros adalékot, színezéket, állagjavítókat tartalmaznak - még a babakozmetikumok is. Ezt követően született meg bennem az ötlet, hogy saját készítésű szappanokat és natúr kozmetikumokat készítsek.

Szappankészítés során gyakran használok gyógynövényeket, amik vagy a kertünkben megtalálhatóak vagy hűvösvölgyi lakosként a környező hegyekben fellelhetőek. A friss vagy szárított gyógynövényekből főzetet vagy macerátumot készítek kinyerve ezáltal belőlük minden hatóanyagot. A főzetek szappanba kerülnek, míg a macerátumokat inkább gyógybalzsamokba rakom.
Az utóbbi időben azon kaptam magam, hogy egyre szívesebben foglalkozom gyógynövényekkel, azok hatásaival, így beiratkoztam egy fitoterápiás tanfolyamra, ahol bővebben megismerkedem velük és remélem még szélesebb körben tudom majd alkalmazni őket.

Az elkészült, természetes és minőségi növényi alapanyagokból álló – pálmaolajat és állati zsiradékot nem tartalmazó – szappanok és kozmetikumok tesztelésében az egész családomra számíthattam.

Külön köszönet a férjemnek, aki, nemcsak lelkes tesztelője volt termékeimnek, de segített beszerezni is a szükséges alapanyagokat és mindenben bátorított, támogatott.

2 megjegyzés:

  1. Mi kell a szappanhoz? saját használatra, alkotásként én is megpróbálnám elkészíteni. Varga Ilona

    VálaszTörlés
  2. Kedves Ilona,

    Az általam készített szappanok hideg eljárással készülnek melynek lényege, hogy zsírokat (pl. kókuszvaj, sheavaj, kakaóvaj), illetve olajokat (pl. olívaolaj, napraforgó olaj, ricinus olaj) elegyítünk megfelelő (kb. 40 fok) hőmérsékleten lúgoldattal, amitől beindul a szaponifikáció kémiai reakciója. A szappanmassza kitöltése és szilárdulása után a szappanokat több (min. 4-6) hétig kell érlelni. Maga a szaponifikáció 24-48 óra alatt teljesen lezajlik, a többi idő ahhoz kell, hogy a víz elpárologjon a szappanból.

    A szappankészítéshez szükséges hozzávalók:
    - védőfelszerelés (kesztyű, köpeny, szemüveg)
    - konyhai mérleg
    - egy törhetetlen, hőálló, fedeles edény a lúgoldatnak
    - rozsdamentes edény a zsírok és olajak felmelegítésére
    - keverőkanál (ne fa!)
    - szilikonos szappanöntőforma és/vagy faláda (amit sütőpapírral kell kibélelni előtte)
    - egy jó recept
    - növényi zsiradék (olajak és vajak)
    - desztillált víz
    - lúg (szilárd szappanhoz NaOH, folyékonyhoz KOH) ahhoz, hogy a zsír elszappanosodjon lúgra van szükség.
    - színező anyagok (pl. agyagok, kurkuma, kakaó) és illóolajak

    A Creativikyéket (www.creativiky.hu) jó szívvel ajánlom, náluk többféle szappankészítési eljárást is el lehet sajátítani.

    Üdv. Kriszti

    VálaszTörlés